PrizrenI TeAm HoT FoUrUm We ArE We WOnT Tu Be OnE TEAM.........
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» CC- OFERT
Wed Nov 07, 2018 4:43 pm nga 504boyz

» POPULL SHQIPTAR!
Mon Nov 28, 2011 2:20 am nga Lek

» VETEM POPULLI ESHTE PUSHTETMBAJTES
Mon Nov 28, 2011 2:19 am nga Lek

» Standard iGO My way 2009 for Android With Australia Maps
Tue Apr 05, 2011 10:27 pm nga 504boyz

» Includes 32 best touch screen games for samsung mobile
Tue Apr 05, 2011 10:25 pm nga 504boyz

Keywords
Ju lutemi Te dashur antar.
Dear members,

If you wish it, you can support your forum by doing a donation, and become an actor of this forum.
All your donations will guarantee the continuity and the quality of this forum.

Your administrator.

Share | 
 

 POPULL SHQIPTAR!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Lek
Antarė/e me Pervoj
Antarė/e me Pervoj


Numri i postimeve : 2
Registration date : 27/11/2011

MesazhTitulli: POPULL SHQIPTAR!   Mon Nov 28, 2011 2:20 am

Fatos Ashiku
POPULL SHQIPTAR!

Ngado ndodheni: ne diaspore,ne tere trevat.. ne emigracion..ne liri apo nen pushtim..Ju urojme diten e madhe te pavaresimit ne kete pervjetor jubile te 99te te ngritjes se flamurit ne Vlore!
Si Per asnje popull tjeter festat e flamurit ngjarje te medha ne ditelindjet e pavaresimit te kombeve,per Ne si popull dhe si komb mbeten, jo vetem dita perkujtimore festimi por edhe betimi !Ne ende kemi nje betim per te bere!Duke na kujtuar mbare ngado ndodhemi e gjaku i derdhur per liri dhe pavaresim ende nuk ka permbushur aspiraten dhe amanetin per te cilen u inspiruan dhe u bene luftera clirimtare.
Andaj! betimi yne ne respekt te se kaluares se lavdisme por edhe se ardhmerise na ben edhe me tej obligues: per te vijuar me vendosmeri rrugen e te pareve tane per ta bere realitet bashkimin kombetare nder troje unike per nje qeverisje ne nje shtet te vetem Shqipetare.
Eshte kerkese dhe domozdoshmeri jetike !Pasi: vetem te bashkuar Ne mundemi te behemi shtet .Ne keshtu jo vetem qe veme ne vend nje padrejtesi mbi shekullore, por bejme aktin qyteterues: duke shmangur asimilimin ne nje konteks etnokulturore.Ata qe na mbajne peng troje qe jane pese te gjashtat e teresise tone kombtare nuk rreshtin, deri sa te na shfarosin , te na shperngulin, apo te na asimilojne ne te drejten e identitetit tone kombetare! Eshte kjo aresyeja, qe ne na duhet te behemi bashke edhe nese kjo ngjan ne koherat moderne te integrimeve paradoksale.Per ta prekur kete realitet duhet te veshtrojme; cfare ndodh me qeverisjen tone.Cfare ndodh nder trevat ku jane nen shtete te tjere.As te drejte gjuhe as te drejte flamuri dhe, as te vene nje kurore ne varret e te pareve ngaku i shperngulen me dhune permes genocidesh barbare nuk munden.Kete duhet ta mendojne tere nje komb ngado ndodhet ..edhe Ju ardhmeria qe ndodheni ne Emigracion..asimilimi dhe shperfytyrimi i atedheut Meme eshte premise per asimilim human ne nje kuader teresore te identitetit , ngaku bota qyteteruese e nderton zhvillimin permes diversitetit.

Rrofte Shqiperia etera unike .Rrofte populli Shqipetare.Lavdi festave te flamurit..Gezuarfesten e 28 Nentorit diten e madhe te pavaresimit .

BESELIDHJE E RE KOMBETARE SHQIPETARE..Grupi nismetare..(opsion per bashkimin e tera subjekteve ne nje forum te vetem... per nje vendimarrje te vetme te levizjes per nje qeveri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
POPULL SHQIPTAR!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Prishtina & Prizreni Forum...Kenaqesi dhe argetim pakufi :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Bised e Lire-
Kėrce tek: