PrizrenI TeAm HoT FoUrUm We ArE We WOnT Tu Be OnE TEAM.........
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» CC- OFERT
Wed Nov 07, 2018 4:43 pm nga 504boyz

» POPULL SHQIPTAR!
Mon Nov 28, 2011 2:20 am nga Lek

» VETEM POPULLI ESHTE PUSHTETMBAJTES
Mon Nov 28, 2011 2:19 am nga Lek

» Standard iGO My way 2009 for Android With Australia Maps
Tue Apr 05, 2011 10:27 pm nga 504boyz

» Includes 32 best touch screen games for samsung mobile
Tue Apr 05, 2011 10:25 pm nga 504boyz

Keywords
Ju lutemi Te dashur antar.
Dear members,

If you wish it, you can support your forum by doing a donation, and become an actor of this forum.
All your donations will guarantee the continuity and the quality of this forum.

Your administrator.

Share | 
 

 "45 Vjeqaret" Dashurite e Internetit?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Reper_Horror
VIP
VIP


Numri i postimeve : 31
Registration date : 07/11/2008

MesazhTitulli: "45 Vjeqaret" Dashurite e Internetit?   Sat Nov 08, 2008 1:16 am

Shumė ēifte janė tė kėnaqur nga marrėdhėniet qė e kanė zanafillėn te tastiera e kompjuterit
45-vjeēarėt, dashuritė e internetit

Shtohet numri i martesave qė lidhen vetėm me njohje virtuale

Edhe nė shumė vende tė Evropės, ky fenomen ėshtė nė rritje sidomos nė gratė mbi 30-tat. Ekspertėt: "Nė njė moshė tė caktuar ėshtė gjithmonė e mė e vėshtirė tė njohėsh njerėz tė rinj ndaj komunikimi nė kompjuter bėhet vendi kryesor i takimit"

Pėrtej diskotekave apo pushimeve tė verės, harrojini edhe fantazitė pėr aventura mes kolegėve nė zyrė, madje edhe miqtė nuk bėjnė mė punė tashmė. Sot mėnyra mė e lehtė pėr tė takuar shpirtin binjak ėshtė tė shkosh nė internet. Tė paktėn nė Amerikė, sipas njė studimi tė "Harris Interactive" publikuar nė revistėn britanike "New Scientiest". Sipas njė sondazhi tė bėrė me dhjetė mijė persona tė martuar, mes viteve 2006-2007, pjesa mė e madhe e tyre janė njohur nė rrjet. Por e dhėna mė domethėnėse ėshtė boom-i te 45-vjeēarėt sepse nė kėtė rast ēiftet e "lindura" nė web dyfishohen. Ky fenomen, edhe pse mė pak i pėrhapur, ka pėrfshirė thuajse tė gjitha vendet e botės. Numrat flasin qartė. Nė harkun e 18-tė viteve tė marra nė konsideratė nga hetimi, rreth 19 pėr qind e ēifteve tė martuar janė njohur nė internet ndėrsa 17 pėr qind janė njohur nė vendin e punės ose nga miqtė. Fakti se ėshtė kthyer nė njė tendencė tregohet edhe nga rezultatet e tė njėjtit studim, bėrė dy vitet e kaluara. Mes viteve 2004-2005, dashuritė e lindura on-lajn kapnin shifrėn 15 pėr qind, pėrballė 20 pėr qind tė atyre tė njohur nė zyrė dhe 17 pėr qind njohje tė rastėsishme. Por, e dhėna mė domethėnėse i pėrket ēifteve me moshė jo shumė tė re. Mes 45 dhe 54-vjeēarėve, ata qė janė njohur nė internet janė 31 pėr qind, njė numėr shumė herė mė i lartė se tė tjerat. E nė fakt, ai qė i konsideron dashuritė e lindura pėr mes komunikimin nė kompjuter "lojė adoleshentėsh", nuk ka zgjidhje tjetėr veēse tė besojė rezultatet e kėrkimit sepse tani po ndodh e kundėrta, tė rinjtė po takohen mė shpesh nė botėn reale ndėrsa "tė moshuarit" po e gjejnė shpirtin e tyre binjak nė internet. "Pas njė farė moshe zvogėlohen rastet dhe mundėsitė pėr tė takuar njerėz tė rinj. Diskoteka ėshtė vendi mė i pėrshtatshėm pėr tė rinjtė ndėrsa kolegėt shpesh janė tė martuar", shpjegon Roberta Giommi, psikologe, psikoterapiste dhe seksologe. "Shpesh beqarėt mes moshės 35 dhe 45 vjeē kanė dalė nga histori tė gjata dhe martesa. Interneti bėhet kėshtu njė mundėsi e mirė. Pėr mė tepėr qė kėto mosha kanė mėsuar tashmė tė pėrdorin edhe mjetet e fundit teknologjike". Por, pėrveē moshės, bie njė tjetėr stereotip: ai qė e pėrcakton internetin si vendin ku mund tė fshehėsh identitetin. "Kėta persona pėrballen me vėshtirėsinė pėr tė gjetur njė partner me tė cilin mund tė ndėrtojnė tė ardhmen", vazhdon Giommi. "Interneti ėshtė vendi neutral nga duhet ta nisėsh. Tė lejon tė afrohesh gradualisht. Sigurisht, ekziston rreziku qė personi tė paraqitet shumė ndryshe nga ajo qė ėshtė paraqitur nė gjatė bisedės nėpėrmjet kompjuterit, por kėto mjete lejojnė tė paktėn njė tentativė". Me pak fjalė nė jetėn e pėrditshme mund tė shtiresh shumė mirė edhe mė shumė se nė botėn virtuale. Po nė Evropė? "Fenomeni ėshtė mė pak i pėrhapur por me siguri qė ėshtė nė rritje. Nuk ekziston akoma besimi i duhur pėr agjencitė martesore dhe njohja e njerėzve nė mėnyrė personale pėrmes forumeve dhe ēatit, ėshtė mė e pėrhapur. Ata qė kėrkojnė partner nė internet janė kryesisht gratė, sidomos nė atė moshė kur do tė donin tė kishin fėmijė dhe me frikėn se po tė presin ende mund tė jetė shumė vonė.

Dyshimet

Nė ēat apo mėnyrat e tjera tė komunikimit, ekziston gjithmonė frika nėse personi me tė cilin je duke biseduar po tė gėnjen. "Nė fakt, personat qė kanė vendosur t‘i tregojnė mė shumė pėr veten njėri-tjetrit, tentojnė tė jenė pozitivė nė atė qė ata shkruajnė", nėnvizojnė psikologėt. Nga ana tjetėr, nė internet nuk mund tė frenohesh nga karakteristika qė mund tė jenė pengesa nė atė qė tė gjithė e quajmė pėrshtypja e parė: turp, ankth dhe tension tė lartė kur ke pėrballė dikė me tė cilin duhet tė pėrballesh pėr herė tė parė. Pastaj, aty ėshtė mė e lehtė tė gjesh persona me interesa tė njėjta. Meshkujt dhe femrat mund tė ndihen mė tė lirė nga shqetėsimet sociale. "Duke u pėrqendruar nė atė qė shkruajnė, arrijnė qė tė shkėmbejnė mė shumė informacione mes tyre", thonė ata. "Pėr persona qė janė tė turpshėm dhe qė natyra nuk u ka dhėnė bukuri fizike, mendoj se njohja nėpėrmjet internetit ėshtė njė mėnyrė shumė e mirė".. Por kur kėto takime bėhen ballė pėr ballė? Njė studim nė Universitetin e Nju-Jorkut, tregon se si njė lidhje e nisur nė kompjuter mund tė jetė po aq e fortė sa tė rezistojė gjatė dhe tė jetė mė e qėndrueshme, sidomos mes personave qė kanė vendosur tė tregojnė shumė gjėra pėr veten. Kėto janė edhe rastet mė tė mira pėr tė krijuar raporte tė forta dhe miqėsi on-line pėr tė vazhduar mė pas me tė njėjtin ritėm nė jetė. "Sigurisht duhet tė shpėrthejė njė tėrheqje fizike. Nėpėrmjet komunikimit elektronik pa frikė mund tė themi se mund tė lindin ēifte dhe miqėsi tė shėndetshme. Duke treguar pėr veten, kjo mund tė lejojė tė njiheni mė mirė, duke verifikuar njėkohėsisht nėse jeni tė pėrshtatshėm pėr njėri-tjetrin", pėrfundojnė.

Takimet

Nė fillim interneti, pastaj hapen mundėsi tė reja pėr t‘u takuar. Por mund ta bėsh pėr vete dikė on-line, aq sa ai tė vendosė tė tė takojė? "Nga studimet e bėra ka rezultuar se duke komunikuar nėpėrmjet internetit, njerėzit mund tė tregojnė mė shumė sekrete pėr veten: meqė njėri nis tė tregojė mė shumė pėr veten edhe tjetri ndihet i detyruar pėr ta bėrė kėtė. Tregimet reciproke nga tė dyja palėt bėjnė qė tė rritet ndjeshėm intimiteti mes njė ēifti", shpjegon njė, docent i sociologjisė nė Universitetin e Los Anxlelosit. Kėtė duket se e kanė kuptuar mirė edhe burrat amerikanė nga 45-55 vjeē. Pėr ta mundėsia mė e mirė tani pėr t‘u martuar ngelet interneti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
"45 Vjeqaret" Dashurite e Internetit?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Prishtina & Prizreni Forum...Kenaqesi dhe argetim pakufi :: Informacione & Diskutime te Ndryshme :: Bised e Lire-
Kėrce tek: