Prishtina & Prizreni Forum...Kenaqesi dhe argetim pakufi

PrizrenI TeAm HoT FoUrUm We ArE We WOnT Tu Be OnE TEAM.........
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» POPULL SHQIPTAR!
Mon Nov 28, 2011 2:20 am nga Lek

» VETEM POPULLI ESHTE PUSHTETMBAJTES
Mon Nov 28, 2011 2:19 am nga Lek

» Standard iGO My way 2009 for Android With Australia Maps
Tue Apr 05, 2011 10:27 pm nga 504boyz

» Includes 32 best touch screen games for samsung mobile
Tue Apr 05, 2011 10:25 pm nga 504boyz

» AnDrOiD Apps Pack
Tue Apr 05, 2011 10:23 pm nga 504boyz

Keywords
Ju lutemi Te dashur antar.
Dear members,

If you wish it, you can support your forum by doing a donation, and become an actor of this forum.
All your donations will guarantee the continuity and the quality of this forum.

Your administrator.

Share | 
 

 ANALIZA MATEMATIKORE...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ConDoR
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 220
Age : 29
Vendi : ne Republiken e Kosoves
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: ANALIZA MATEMATIKORE...   Sun Jan 06, 2008 7:40 pm

Analiza matematike ėshtė njė studim rigoroz llogaritjesh. Njė njehsim i tillė mund tė mendohet si matematika e tė pafundmeve, e si e tillė Analiza Matematike shpesh renditet si njė nga arritjet mė tė mėdha, mė tė fuqishme dhe nga krijimet mė tė thella tė mendjes njerėzore. Njehsimi diferencial pėrfshin njė periudhė gati 2500 vjeēare, duke filluar me Pitagorėn, deri sa vijmė nė shekullin e nėntėmbėdhjetė kur u hodhėn bazat e para reale e tė qėndrueshme tė njehsimit diferencial. Gjatė shekujve shtatėmbėdhjetė dhe tetėmbėdhjetė njehsimi diferencial mori njė zhvillim tė madh duke u bėrė njė mjet i fuqishėm pėr tė pėrshkruar fenomenet e fizikės, lėvizjen e planetėve, lėvizjet valore, si dhe ligjet e elektrodinamikės. Kjo periudhė karakterizohet nga njė emergjencė e pothuajse te gjitha koncepteve me tė cilėt ndeshemi sot nė ēdo tekst tė njehsimit diferencial.

Por nėse njehsimi diferencial filloi tė marrė jetė nė shekujt e XVII dhe XVIII, ai hodhi rrėnjė tė forta dhe pėsoi njė revolucion tė vėrtetė gjatė shekullit tė XIX, gjatė tė cilit u shfaqėn idetė e tij bazė dhe qė pėr herė tė parė u kuptua ashtu siē duhej. Gjatė kėsaj periudhe teoria e njehsimit diferencial u rishkrua prej njė grupi te vogėl matematikanėsh, ndėrmjet te cilėve ishte Bolzano, Cauchy, Veierstrasi, Dedekindi dhe Cantori. Janė ata qe bene atė qe sot njihet si Analiza Matematike. Puna e tyre na jep ne mundėsitė qe te kemi njė kuptim solid pėr konceptin e limitit, vazhdueshmerise, derivatit dhe integralit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.prizreniteam.albanianforum.net
Scorpion-X
Administartor
Administartor
avatar

Numri i postimeve : 155
Age : 30
Vendi : Ne Prizren Midis oborrit tem
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: ANALIZA MATEMATIKORE...   Tue Jan 08, 2008 7:34 pm

hmmmmmmmmmmmmmmmm hiq u sum shkon matematika

_________________
LIVERPOOL
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://prizreniteam.albanianforum.net
ConDoR
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 220
Age : 29
Vendi : ne Republiken e Kosoves
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: ANALIZA MATEMATIKORE...   Tue Jan 08, 2008 7:36 pm

as mua mirepo mu duk e natyrshme qe keto informata te jene ne forumin tone pasi qe shume mund te ju ndihmon anetareve tone...me respecte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.prizreniteam.albanianforum.net
Scorpion-X
Administartor
Administartor
avatar

Numri i postimeve : 155
Age : 30
Vendi : Ne Prizren Midis oborrit tem
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: ANALIZA MATEMATIKORE...   Tue Jan 08, 2008 7:38 pm

mir e ke bravooo shpresojm se do ti intersoj dikuna

_________________
LIVERPOOL
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://prizreniteam.albanianforum.net
ConDoR
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 220
Age : 29
Vendi : ne Republiken e Kosoves
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: ANALIZA MATEMATIKORE...   Wed Jan 09, 2008 9:53 pm

shume do ju sherben jam i sigurt 100% per kete...vetem per anetaret e Prizren Forum...respect for all
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.prizreniteam.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ANALIZA MATEMATIKORE...   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ANALIZA MATEMATIKORE...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Prishtina & Prizreni Forum...Kenaqesi dhe argetim pakufi :: Shkencat Ekzakte :: Matematike & Gjeometri-
Kėrce tek: